Projekt pn. „Pomoc na wyciągnięcie ręki PLUS” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS oraz budżetu państwa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.
Głównym celem projektu jest rozwój usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej w formie sąsiedzkich usług opiekuńczych (dziennych i nocnych) na rzecz osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu na terenie 10 gmin w woj. zachodniopomorskim, należących do Specjalnej Strefy Włączenia od 01.06.2024 do 31.05.2027 r.
Gminy na terenie których realizowany będzie projekt to:
- Gmina Manowo,
- Gmina Sianów,
- Gmina Bobolice,
- Gmina Polanów,
- Gmina Drawsko Pomorskie,
- Gmina Złocieniec,
- Gmina Czaplinek,
- Gmina Kalisz Pomorski,
- Gmina Wierzchowo,
- Gmina Mirosławiec.
Projekt skierowany jest do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, opiekunów faktycznych/nieformalnych tych osób wraz z otoczeniem oraz kandydatów do pełnienia funkcji pracowników sąsiedzkich usług opiekuńczych zamieszkujących w woj. zachodniopomorskim w ww gminach należących do Specjalnej Stref Włączenia.
W ramach projektu realizowane będą następujące zadania:
– min. 100 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu zostanie objętych wsparciem w postaci sąsiedzkich usług opiekuńczych (dziennych i nocnych). Sąsiedzkie usługi opiekuńcze to rozwiązanie, zapewniające wsparcie i pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności życia codziennego np. pomoc w przygotowaniu posiłku, zrobienie zakupów, wykupienie recepty, czy pomoc w posprzątaniu mieszkania, co pozwala w miarę możliwości na samodzielne, niezależne życie w środowisku lokalnym, szczególnie sprzyjające podtrzymywaniu więzi sąsiedzkich.
– min. 50 osób kandydatów na pracowników sąsiedzkich usług opiekuńczych zostanie objętych wsparciem w postaci szkoleń i/lub wsparciem doradców ds. sąsiedzkich usług opiekuńczych.
– min. 50 opiekunów faktycznych sprawujących opiekę nad os. potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i ich otoczenie (min. 30 os.) otrzymają wsparcie w postaci: szkoleń w zakresie m.in. pielęgnacji, rehabilitacji usprawniającej, pierwszej pomocy, zasad wsparcia, umiejętności sprawowania opieki i/lub doradztwa specjalistycznego i/lub wsparcie specjalistów ds. wsparcia opiekunów faktycznych i ich otoczenia.
Dla rozwoju usług społ. świadczonych w społ. lokalnej wprowadzono pracę wolontariuszy jako pomocników domowych, wspierających zarówno osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, jak i opiekunów faktycznych i ich otoczenie.
Jako element kompleksowych działań i wsparcie w procesie świadczenia sąsiedzkich usług opiekuńczych wprowadzono teleopiekę poprzez zastosowanie urządzeń przywołujących (opaski bezpieczeństwa) i pracę teleratowników, odbierających sygnały z opasek w porach nocnych i dniach ustawowo wolnych od pracy.
W projekcie wykorzystane zostanie autorskie oprogramowanie teleopieki (Dobre Wsparcie). Dla pracowników sąsiedzkich usług opiekuńczych zostaną zakupione smartfony wraz z kartami SIM w celu wykorzystania aplikacji Dobre Wsparcie do wykonywania pracy, co zwiększy komfort pracy, komunikację z podopiecznymi i ich poczucie bezpieczeństwa.
Załączniki:
Harmonogramu udzielenia wsparcia rok 2024 stan na 30.07.2024
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Biuro projektu:
ul. Andersa 32,
75-626 Koszalin
e-mail: biuro@ndsfund.org
tel: 533335443